Ako vznikli čísla

Po skončení doby ľadovej sa klíma otepľuje a ľuďom dovoľuje pokojnejší spôsob života. Usádzajú sa na brehoch riek a vytvárajú prvé poľnohospodárske usadlosti. Starý spôsob počítania prestáva stačiť.

Rieka Níl každoročne zaplavovala okolité územie a prinášala úrodnú pôdu z náhorných plošín v Etiópii. Ľuďom sa v jej blízkosti darilo, osady narastali, až sa spojili a vytvorili dve ríše. Horný Egypt a Dolný Egypt. Vládca Meni spojil obe ríše. Vytvoril impérium, ktoré trvalo 6000 rokov, najdlhšie v histórií ľudstva. Relatívny mier, úrodná pôda a dažde priniesli ľuďom blahobyt. Ich majetok narastal, zvieratá a úrodu už nepočítali v desiatkach, ale často aj v tisícoch. Vlastnili pôdu, ktorú bolo treba vymerať a potom z nej platiť dane. Okrem toho Egypťania obchodovali s okolitými krajinami a pri tom bolo tiež treba počítať. Kde si nepomohli dohodami, tam poslali vojsko. Vojakov mali šikovných a tak zajatcov a ukradnuté zvieratá tiež rátali vo veľkom.

Zárezy v hline im nestačili a tak vznikli "sväté symboly", ktoré dnes poznáme ako hieroglyfy. Pre každú mocninu desiatky existoval symbol a všetky čísla tým boli zapísané. Egypťania vynašli jemné papyrusy a písali na ne pomocou štetcov. Písalo sa im pohodlne a tak ich písmo pozostávalo z pekných, ale zároveň aj zložitých znakov

Egyptské čísla
Obr. 1.: a.) Takto vyzerali egyptské znaky pre mocniny desiatky. b.) V Egypte sa našiel kus kameňa, na ktorom je zapísané víťazstvo faraóna Narmera. Úryvok na našom obrázku hovorí o počte zajatých ľudí, kôz a kráv.
Egypťania neboli jediný, ktorí používali čísla. Svoje čísla mali aj Sumeri. Na písanie však používali hlinené doštičky. Do hliny sa dosť ťažko vyrývalo a zároveň aj rýchlo vysychala. Museli preto svoje písmo spraviť jednoduché, aby vedeli rýchlo písať. Vymysleli klinové písmo, ktoré pozostávalo z rovných čiar zakončených trojuholníčkom. V Číne zasa najprv písali na hodváb, lenže ten bol veľmi drahý. Preto začali používať na písanie plátky bambusu. Vďaka štruktúre dreva sa im ľahko písali rovné čiary, a preto sa čínske písmená skladajú prevažne z rovných čiar. Indiáni si nezvykli veci zapisovať. Na komunikáciu skôr využívali poslov, ktorí sa učili správy naspamäť. Jednou z výnimiek boli Mayovia, ktorí mali svoje písmo a teda aj číslice.

Písané čísla si osvojili aj neskoršie civilizácie, ako boli Grécko a Rím. My, Slovania, sme mali svoje čísla tiež. Boli to písmená z hlaholiky. Na odlíšenie písmena od čísla sa používala čiara nad znakom. Keď bola napísaná nad znakom, bolo to číslo, keď nebola, bolo to písmeno. [1]
Čísla starovekých národov.
Obr. 2.: Takto písali čísla ľudia veľmi dávno pred nami.
My sme si zvykli počet označovať znakmi 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Tieto naše čísla nie sú žiadna novinka. Používať ich začali v Indii, niekedy na konci staroveku. V 9.-tom storočí nášho letopočtu čísla prevzali Araby a upravili ich do podoby, v ktorej ich poznáme dnes [2]. Znaky, ktorými sa zapisujú čísla sa nazývajú cifry.

Zdroje

[1] BURTON, M. D.: The History of Mathematics: An Introduction. 7. vyd. New York: McGraw-Hill, 2011. 1-10 s. ISBN 978–0–07–338315–6

[2] https://www.britannica.com/science/numeral/Development-of-modern-numerals-and-numeral-systems#ref797079